Rozhovor s Petrem Matouškem po NF ČeP

Sportovním úspěchem to pro třebovské Šakaly na národním finále českého poháru tentokrát neskončilo. Na rozdíl od minulých let, když o sobě dali právě na těchto turnajích poprvé ve světě sálového fotbalu vědět. Zato coby pořadatelé svoji úlohu zvládli bez problémů, v „domácí“ sportovní hale v Litomyšli se postarali o příjemné prostředí pro startující družstva i fanoušky. Předseda klubu PETR MATOUŠEK je rád, kam se Šakalí hněv za nedlouhou dobu svojí existence již posunul, a současně slibuje, že neřekl zdaleka poslední slovo.

Jaké jsou vaše bezprostřední dojmy těsně po skončení bezmála dvanáctihodinové přehlídky velmi kvalitní sálové kopané?

Myslím, že vyhrál ten, kdo vyhrát měl. Chemcomex byl po celý turnaj nejlepší, prokazoval svoji výkonnost a potvrdil ji tím, že dokázal Bombarďáky udolat, i když k tomu potřeboval více času než obvykle. Myslím, že s průběhem pohárového finále může panovat spokojenost. Jsem rád, že se nikomu nic vážného nestalo, i když nějaká zranění tam byla, ale kluci se z toho snad rychle dostanou. Našemu týmu se bohužel nedařilo, ale takový je sportovní život.

Kdy jste se v Moravské Třebové rozhodli, že sálový fotbal pro vás nebude jenom vyloženou zábavou, ale že ho vezmete vážně?

To se datuje od soutěžního ročníku 2010/2011, takže nyní jedeme šestou sezonu. Ale už dávno předtím jsme chodili jako parta přátel hrát do tělocvičny a jednoho krásného dne jsme si zkrátka řekli, že tomu dáme nějakou organizovanou formu. Dopadlo to a více či méně úspěšně se držíme.

Je pravda, že velkou vzpruhou pro vás byly dvě účasti na finálových turnajích českého poháru, kam jste jeli jako vyložení outsideři z regionální ligy a dosáhli tam nečekaných úspěchů?

Jeli jsme tam cíleně na zkušenou, abychom zjistili, jak jsme schopni se měřit s těmi nejlepšími. Ve východočeské soutěži jsme nehráli tolik kvalitních utkání, aby nás mohla dlouhodobě prověřovat. Právě na pohárových finále se ale ukázalo, že jsme konkurenceschopní. Úplně první byla Skuteč a tam nezapomenutelný zápas s Chemcomexem, výhra nad Plzní 9:1 a vyrovnané utkání s Jilemnicí. To všechno nám dodalo elán a dá se říci, že nás nastartovalo do dalších sezon.

Tým Šakalů je složen v drtivé většině z fotbalistů z Moravskotřebovska. Je to vaše filosofie?

Jednoznačně. Základ kádru tvoří hráči z Moravské Třebové a z nejbližšího okolí. Abychom mohli konkurovat v náročné republikové soutěži, je třeba družstvo doplňovat. Ale vždycky jde a půjde o hráče, kteří jsou nějakým způsobem vázáni k našemu městu.

Takže vlastně jediné, co chybí k dokonalosti, je hala v Moravské Třebové, abyste mohli bojovat v pravém domácím prostředí…

To je skutečně velký kámen úrazu, když ve Třebové není hala odpovídajících rozměrů, která by nám umožňovala pořádat akce národního významu a hrát ligové zápasy. Proto musíme vzít zavděk azylem tady v Litomyšli, za což děkujeme a jsme moc rádi, že tady můžeme hrát. Nakonec není to zase tak daleko od Třebové a fanoušci sem mohou přijet.

Brzy vás čeká čtvrtfinále celostátní ligy a o něco později dokonce mezinárodní start. Tak se zdá, že jste pořád na vzestupu?

Jsou to další stupínky, o které jsme se posunuli výše. Snažíme se každý rok o něco nového a zkoušíme, kam až můžeme zajít, kde jsou naše meze. Nadcházející play off proti nejlepšímu českému mančaftu Chemcomexu Praha pro nás bude odměnou za výkony v naší první sezoně v celostátní lize. Zúčastníme se rovněž Poháru UEFS, který se koná na začátku května ve Španělsku a kam jsme se kvalifikovali zásluhou druhého místa v loňském českém poháru.

Ožehavým tématem bývá velký vs. sálový fotbal. Jak je tomu ve Třebové? Slýcháte názory, že obě odvětví nejdou dohromady?

Podobné hlasy nikdy neustanou. Sálovka je dobrá v tom, že nenechá nikoho chladným. Buď ji má někdo rád, nebo ji nenávidí. I v Moravské Třebové jsou slyšet obě strany, ale musím říci, že teď jsme uzavřeli mír a snažíme se vycházet vzájemně vstříc, aby dobře fungoval velký i sálový fotbal. Myslím, že se to ani nedá rozdělovat, je to pořád fotbal, pořád stejní hráči, jenom jiný míč a hala.

Jakým směrem by se měl váš klub ubírat v nejbližším období?

Určitě prvním úkolem bude finanční stabilizace, abychom mohli každou sezonu odehrát bez problémů a mohli se dál rozvíjet. Nyní jsme v podstatě ve fázi, kdy pořád zkoušíme ideální složení kádru, střídá se poměrně hodně hráčů a i v tomto směru už musíme udělat krok dopředu. Ale ano, chceme se stát dlouhodobým účastníkem celostátní ligy.

Ptal se Radek Halva.
Zdroj: http://svitavsky.denik.cz/fotbal_region/sakalove-se-chteji-stat-stabilnim-ligovym-klubem-20160202.html

Attachment