V NF ČeP triumfoval Chemcomex

Národní finále českého poháru v sálovém fotbale se stalo kořistí favorizovaných Pražanů, kteří udolali Bombarďáky Větřní v prodloužení.

Bylo devět hodin ráno, když zazněl úvodní hvizd rozhodcovské píšťalky, jenž v litomyšlské městské sportovní zahájil finálový turnaj českého poháru v sálovém fotbale. Nechybělo moc do deváté hodiny večerní, když se ozvala siréna značící konec prodloužení posledního utkání a tečku za tímto sálovkářským maratónem.

Byl to zápřah pro pořadatelé z klubu Šakalí hněv Moravská Třebová, rozhodčí Hamrníka, Tománka, Hladíka a Petrouška i pro hráče samotné. Vždyť oba finalisté strávili během jediného dne na hřišti během pěti zápasů 180 minut, přičemž určitě nelze říci, že by se hrálo v „pochodovém“ tempu.

Mezi účastníky nechyběly ani oba okresní celky, jejichž snažení ovšem skončilo v základních skupinách. Šakalové toužili navázat na loňskou spanilou jízdu až do finálového zápasu, ale hned úvodní vystoupení proti Větřní a zejména zcela pokažená druhá půle rozhodly o jejich neúspěchu. Třebovští nakonec neuhráli ani jeden bod.

Béčko VPS Novabrik Polička posílené i o několik hráčů z prvního týmu na tom bylo výsledkově o něco lépe než Šakalové, ale i jemu zůstala přisouzena poslední příčka ve skupině, když prohrál dvakrát o gól a jednou po nerozhodném klání s Jilemnicí podlehl na penalty.

Jak už to na pohárových turnajích bývá, vždy se objeví překvapení mimo okruh mužstev hrajících celostátní ligu. Tuto roli letos obsadil Zanzibar Lanškroun, který zaujal výbornými výkony. A to přitom sami jeho hráči říkali, že mají splněno už tím, že porazili svého konkurenta z východočeské ligy Poličku. To je ovšem nastartovalo natolik, že svoji skupinu dokonce vyhráli, když dlouholetého účastníka celostátní ligy z Jilemnice deklasovali sedmi góly. V tomto zápase zářil svitavský fotbalista František Ptáček, který zatížil konto soupeře čtyřikrát. Dres Zanzibaru oblékl také jeho spoluhráč ze svitavského týmu Roman Petrila.

Spanilou jízdu Zanzibaru ukončil až v semifinále čtvrtý tým celostátní ligy Větřní, a sice v souboji, který nebyl jednoznačný a rozhodl se až v závěru, kdy už Lanškrounským nezvyklým na tak dlouhé duely docházely síly. Hodně zabrat musel také hlavní favorit národního finále Chemcomex Praha hrající ve velice silné sestavě. Zlín ho pořádně trápil, ale suverén ligové soutěže si trpělivě počkal na svoje šance a nedovolil senzaci.

Bitva o zlato se stala důstojným vrcholem poháru. Bombarďáci dřeli, bojovali o každý metr hřiště a Chemcomex s nimi měl potíže. A to až takové, že během čtyřiceti minut nepadl gól a borce čekalo, únava neúnava, ještě prodloužení (dvakrát pět minut). A teprve v něm našli Pražané klíč k hradbám Větřní. Byly to čtyři údery, což bylo pro Bombarďáky kruté a snad si to ani nezasloužili. Síla superfavorita nicméně byla taková, že jí zkrátka neodolali.

Sestavy týmů ze Svitavska: Polička B: Lánský – Poul, Klein, Kysilko, Andrle, F. Švec, Vondra, Stejskal, Kovář, Stodola.

Moravská Třebová: D. Vykydal – Marek, Spálenský, Suchý, Müller, Huryta, Sedláček, Staněk, Večera, Němec, Ševčík, Sedlák.

Výsledky NF ČeP:

SKUPINA A (2 x 15 minut):

Šakalí hněv Moravská Třebová – Bombarďáci Větřní 1:4 (1:0). Branky: Staněk – Weinhard 2, Babouček, Grznárik. Chemcomex Praha – FC Veteráns Želenice 5:1 (2:1). Branky: Bialek 2, Šafránek 2, Havrda – Stach. Chemcomex Praha – Šakalí hněv Moravská Třebová 5:1 (0:1). Branky: Havrda 2, Fichtner, Rott, Šafář – Němec. FC Veteráns Želenice – Bombarďáci Větřní 1:6 (0:3). Branky: Cimpl – Svoboda, Weinhard, Grznárik, Cais, Babouček, Homer. Šakalí hněv Moravská Třebová – FC Veteráns Želenice 1:6 (0:3). Branky: Večeřa – Čapek 2, Cimpl 2, Mataj 2. Bombarďáci Větřní – Chemcomex Praha 1:1 (0:0), PK 2:3. Branky: Weinhard – Kamas.

Pořadí: 1. Chemcomex Praha (8 bodů), 2. Bombarďáci Větřní (7), 3. FC Veteráns Želenice (3), 4. Šakalí hněv Moravská Třebová (0).

SKUPINA B (2 x 15 minut):

VPS Novabrik Polička B – Zanzibar Lanškroun 2:3 (1:1). Branky: Kovář, Stodola – Ptáček, Sita, Komínek. SK SICO SC Jilemnice – SMR Plus Zlín 1:1 (1:0), PK 3:2. Branky: Hampl – Kahaja. SK SICO SC Jilemnice – VPS Novabrik Polička B 0:0 (0:0), PK 7:6. SMR Plus Zlín – Zanzibar Lanškroun 0:0 (0:0), PK 2:0. VPS Novabrik Polička B – SMR Plus Zlín 1:2 (0:1). Branky: Kysilko – Chvíla, Křepelka. Zanzibar Lanškroun – SK SICO SC Jilemnice 7:3 (4:1). Branky: Ptáček 4, Komínek, Skalický, Sita – Kraus 2, Machát.

Pořadí: 1. Zanzibar Lanškroun (7 bodů), 2. SMR Plus Zlín (6), 3. SK SICO Jilemnice (4), 4. VPS Novabrik Polička B (1).

SEMIFINÁLE (2 x 20 minut):

Chemcomex Praha – SMR Plus Zlín 3:1 (0:1). Branky: Bialek, Havrda, Šafář – Zapletal. Zanzibar Lanškroun – Bombarďáci Větřní 1:3 (1:1). Branky: Ptáček – Cais, Weinhard, Grznárik.

O 3. MÍSTO (PENALTOVÝ ROZSTŘEL):

SMR Plus Zlín – Zanzibar Lanškroun 4:3.

FINÁLE (2 x 20 MINUT):

Chemcomex Praha – Bombarďáci Větřní 4:0 po prodl. (0:0, 0:0). Branky: Fichtner 2, Šafránek, Šafář.